Suchy lód może być stosowany m.in. jako wabik na komary, stosowany na świeżym powietrzu. Jeżeli umieścimy niewielką ilość suchego lodu w pobliżu miejsca gdzie przebywamy, owady będą się kierować do intensywniejszego źródła CO2.

 

Suchy lód to dwutlenek węgla (CO2) w stanie stałym. Powstaje w procesie rozprężania, czyli obniżania ciśnienia ciekłego dwutlenku węgla.
W efekcie tego procesu uzyskuje się stałą strukturę podobną do śniegu. Uzyskaną, porowatą strukturę, poddaje się w dalszej kolejności procesowi prasowania w specjalistycznych prasach hydraulicznych. Następnie w zależności od rodzaju prasy oraz zastosowanej matrycy uzyskiwany jest produkt finalny w postaci granulatu, bloków lub plastrów.

Temperatura suchego lodu przy ciśnieniu atmosferycznym jest relatywnie niska (-78,5°C) w porównaniu z temperaturami chłodnictwa klasycznego, gdzie osiąga się temperatury ok. -40°C.
Cecha ta w połączeniu ze zdolnością odbierania ciepła z otoczenia, która dla suchego lodu jest 1,9 razy większa niż dla lodu wodnego o tej samej masie oraz 3,3 razy większa niż dla lodu wodnego o tej samej objętości, powoduje, że w niedalekiej przyszłości suchy lód może całkowicie zastąpić tradycyjny lód wodny, jako nowoczesny, ekologiczny i wydajny czynnik chłodniczy.
Dodatkowo właściwości suchego lodu umożliwiają jego dosypywanie do lodu wodnego, dzięki czemu lód wodny się nie topi.
Jako czynnik chłodzący może być stosowany w różnych segmentach przemysłu, m.in. w przemyśle spożywczym, medycynie, transporcie.

Copyright © 2013 - CARBOGAS. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja - Mark-Graf